Česko zaplavila vlna nebezpečného spamu

Dnešní dopoledne bylo pro mnoho lidí i firem velmi nepříjemné. České e-mailové schránky totiž zaplnila vlna nebezpečného spamu. Jde o zprávu, která se tváři relativně věrohodně a proto na ni značná část adresátů bohužel reaguje. Odesílatel se vydává za jakousi bankovní společnost (kterou konkrétně nejmenuje) a informuje adresáta o nesplacené částce z poskytnutého úvěru.

Vše je samozřejmě smyšlené, uvedené částky, kontaktní údaje i adresy odesílatele se liší (všechny však začínají debt@). V mnoha případech se však jedná o skutečné kontakty na české firmy nebo fyzické osoby. Těm se od rána plní e-mailové schránky dotazy od adresátů těchto podvodných zpráv. V horším případě jim zvoní celý den telefon.

Tento podvodný e-mail obsahuje také .ZIP přílohu, která údajně obsahuje Vaší smlouvu s bankou. Pozor! Žádná smlouva v příloze není, zazipovaná složka obsahuje .EXE soubor, který Vám po spuštění zaviruje počítač.

Doporučujeme na takovéto e-maily neodpovídat, ani nezkoušet volat na uvedené telefonní číslo. Pravděpodobně byste jen někoho obtěžovali, kdo s danou věcí nemá nic společného a jeho kontakt byl pro tento účel zneužit.

Důrazně však varujeme – v žádném případě neotvírejte přílohu, která má zhruba následující podobu: smlouva_CE412A8190E6239AD.zip. Soubor obsahuje vir! Pokud jste již soubor otevřeli a spustili, nechte si počítač zkontrolovat odborníkem.

Rozesílání tohoto e-mailu je tak rozsáhlé, že již v těchto chvílích eviduje Policie ČR desítky trestních oznámení na neznámého pachatele.

Napsat komentář