Čištění počítače pomocí CCleaner

Posledně jsme si ukázali postup jak odinstalovat antivirový program. Nyní tak víte, v jakých případech je to nutné. Dnes vám prozradíme několik rad jak vyčistit „zavšivený“ počítač.

Pokud používáte operační systém Windows, tak je zkrátka nezbytné jej jednou za čas „vyčistit“. Co si pod pojmem vyčistit máte představit? Zjednodušeně řečeno je potřeba odstranit soubory, které ve svém důsledku zpomalují činnost vašeho počítače. Jde o zbytky odinstalovaných programů, o neodstraněné dočasné soubory, o poškozené soubory a v neposlední řadě se také čistí registry operačního systému.

Jak  často počítač čistit

Jak často takovou údržbu provádět? To velmi individuální záležitost. V některých případech je potřeba čistit počítač každý měsíc, někomu stačí jednou za půl roku, nebo dokonce jednou za rok. Pokud budete svůj počítač čistit pravidelně například každé 3 měsíce, určitě tím nic nezkazíte. Správný čas pro další údržbu počítače můžete také určit dle aktuálního výkonu vašeho notebooku nebo PC. Pokud se vám zdá počítač s každým dnem pomalejší a pomalejší, tak si jednoznačně sám říká o vyčištění.

S čištěním počítače vám dnes pomůže celá řada programů. Řada z nich je komerční a cena licence začíná na částce 500 korun. Kupovat takovéto programy je ale zbytečné, stejnou a mnohdy lepší práci odvedou i programy dostupné zdarma. Mezi takové patří i CCleaner, který patří také mezi nejoblíbenější. V následujících řádcích vám popíšeme jak s ním pracovat.

Jak  pracovat s programem CCleaner

1) Stáhněte si CCleaner.

2) Nainstalujete a spusťte jej.

3) V panelu Čistič není potřeba nic dalšího nastavovat, ponechte vše tak jak je.

4) Klikněte na Analyzovat a poté Spustit CCleaner.

5) V panelu Registry klikněte na Hledej problémy.

6) Následně klikněte na Opravit vybrané problémy – opravte všechny problémy.

7) CCleaner se vás dotáže, zda chcete provést zálohu registrů. Zálohu registrů doporučujeme udělat.

8) Postup opakujte (body 5 až 7) dokud nebude vše bez problémů (většinou 2-3krát).

Dalším panelem jsou Nástroje, kde můžete odinstalovat vaše nepotřebné programy. To bylo stručné představení programu CCleaner, nyní si můžete svůj počítač vyčistit zdarma sami a kdykoliv budete potřebovat.

2 komentáře u “Čištění počítače pomocí CCleaner”

  1. Danda

    Dobrý den. Před chvílí jsem se ptal:

    Chtěl bych se zeptat, co se stane, když v CCleanru spustím čištění disku (volného místa) a pak třeba v polovině zruším. Když jsem to totiž zapnul, Místo na disku se začlo zmenšovat a mě by zajímalo, kolik místa zůstane na disku po zrušení čištění?

    Píše mi to, že čištění bude trvat 1 den 14 hodin a nějaké drobné. Místo na HDD je 0. Můžu to zrušit? Nebo když restartuju PC, kolik budu mít na HDD místa?

  2. admin

    Dobrý den, obecně rušení započatých akcí nedoporučuji, nicméně chápu, pokud má trvat 38 hodin, tak je to velmi nepříjemné. Kolik však budete mít volného místa na HDD, nedokáži absolutně odhadnout. To záleží na mnoha faktorech: velikosti vašeho disku, množství neodstranitelných souborů, době činnosti čištění a dalších.

Napsat komentář