Jak bezpečně a kompletně odinstalovat antivirový program

I když se zde zabýváme především instalací antivirových programů a jiných bezpečnostních programů a následně jejich bezproblémovým provozem, dnes uděláme výjimku a poradíme vám jak antivirový program bezpečně a kompletně odinstalovat.

Antivirový program je potřeba odinstalovat v několika případech, dva nejznámější jsou tyto:

1) Máte zavirovaný počítač, kdy vir napadl také jádro antivirového programu, zde je nutné antivirový program kompletně odinstalovat, vir odstranit, a antivir nainstalovat zcela znovu.

2) Druhý případ je příjemnější variantou. Chce pouze změnit svůj antivirový program, stávající vám již nevyhovuje nebo mu končí platnost licence, chcete si tak nainstalovat některý z antivirů zdarma. Zde je namístě připomenout, že ve svém počítači může mít pouze jeden antivirový program.

V některých případech nelze antivirový program odebrat standardním postupem přes ovládací panely a položku PŘIDAT/ODEBRAT PROGRAMY. V těchto případech doporučujeme použít nástroj aswclear.exe vyvinutý firmou AVAST Software a.s. Nenechte se zmást jménem autora, uváděným postupem můžete odinstalovat jakýkoliv program, nemusí se jednat pouze o antivirový program avast! Zmíněný program odinstaluje bezpečně i konkurenční antiviry. Například při odstraňování avastu postupujte takto:

Jak odinstalovat avast!

1) Stáhněte aswclear.exe na svou pracovní plochu.

2) Restartujte systém Windows do Nouzového režimu (při nabíhání systému stiskněte F8 a zvolte Práci v nouzovém režimu).

3) Spusťte nástroj aswclear.exe.

4) Pokud jste instalovali avast! do jiného než výchozího adresáře, nalistujte jej. (Poznámka: Buďte opatrní! Obsah adresáře, který vyberete, bude smazán!)

5) Stiskněte SMAZAT

6) Restartujte počítač

Nyní můžete nainstalovat svůj antivirový program znovu. Program aswclear odstraní také zbytky po ostatních antivirech (pokud jste v minulosti vyzkoušely i některé jiné).

Napsat komentář