Jaké programy můžete používat zdarma?

Našim návštěvníkům nabízíme ucelený přehled bezpečnostních programů, které lze užívat zcela zdarma. Vybrat si tak můžete nějaký bezplatný antivirový program, antispyware nebo antispam nástroj. Všechny uvedené programy jsou sice poskytovány zdarma, ovšem v některých případech velmi záleží pod jakou licencí jsou šířeny. Určitá omezení tak vznikají především pro firmy, naopak běžný uživatel v domácnosti rozdíly prakticky nepozná. Pojďme si jednotlivé varianty bezplatných licencí představit trochu blíže.

Freeware
Začneme variantou, která je prakticky optimální a zároveň nejčastější. Autor si sice vyhrazuje autorská práva k aplikaci, avšak distribuce softwaru probíhá zcela zdarma. Se softwarem je ale zakázáno obchodovat, uživatel jej nesmí pozměňovat a samozřejmě jej vydávat za vlastní.

Non-commercial freeware
Stejně jako v předchozím případě je program dostupný zdarma, avšak za předpokladu, že jej uživatel nevyužívá za účelem zisku. Program je tak možné využívat zdarma pro nevýdělečné účely. Pro komerční využití bývají často nabízeny placené verze.

Adware
Software, který je distribuován zdarma, v programu se však zobrazuje reklama. Její blokování je proti licenčnímu ujednání a kompletní odstranění většinou není možné. Občas nabízí vývojáři odstranění reklamy z aplikace za menší poplatek.

Open-source
Aplikace s touto licencí jsou poskytovány včetně otevřených zdrojových kódů. Díky tomu ji můžete snadno upravovat a šířit. To vše za předpokladu, že ji nebudete vydávat za svou. Open-source aplikace lze využívat i v komerční sféře.

Donationware
Provozování tohoto programu je zcela zdarma, ale autor umožňuje jeho práci ocenit libovolným finančním obnosem. Nejčastěji se tak děje přes platební internetové systémy, jako je PayPal.

GNU-GPL
Svobodný software pod touto licencí je možné libovolně modifikovat, šířit a vydávat za vlastní, avšak za předpokladu, že zdrojové kódy zůstanou otevřené a zůstane zachována licence GNU-GPL.

Postcardware
Závěrem jedna experimentální licence, která umožňuje bezplatné používání za předpokladu, že zašlete autorovi aplikace pohlednici. Takováto distribuce je samozřejmě spíše pokusem a ve větších objemech si takovéto provozování lze představit jen ztěžka.

Uvedený přehled se samozřejmě netýká pouze antivirových programů, pod jednotlivými licenčními podmínkami lze distribuovat jakýkoliv software. Ať už se jedná o operační systém (např. Linux) nebo balík kancelářského softwaru (OpenOffice.org). Minimálně jedno zastoupení najdete téměř v každé tématické oblasti. Najít tak zdarma kvalitní náhradu za komerční software není dnes vůbec těžké.

Napsat komentář