Nenaleťte nigerijským dopisům

Nigerijské dopisy jsou specifický druh podvodu, kdy se podvodník snaží vylákat ze své oběti peníze pod různorodými záminkami – veškerá komunikace však probíhá na dálku přes dopisy nebo e-maily a k přímému kontaktu mezi podvodníkem a obětí vůbec nedojde.

Takzvané nigerijské dopisy (nebo také e-maily) nejsou dnes již žádnou převratnou novinkou, poprvé jste se s nimi mohli setkat již před více než deseti lety. Ovšem i přesto, jsou stále velmi účinné. Dle údajů serveru 419hell.com se alespoň jeden internetový uživatel napálí každých 44 sekund.

V poslední době se zmíněný druh podvodu rychle rozšiřuje také na Facebooku, kde se masově začal šířit v únoru tohoto roku. Nejčastějším způsobem distribuce nigerijských dopisů však stále zůstává e-mail.

A jak se zachovat, když přijde e-mail slibující obrovskou výhru?

  1. Pokud má e-mail podezřelý předmět, neotevírejte jej. Často je takový předmět velmi lákavý.
  2. Pokud odesílatel e-mailu neláká na výhru, ale nabízí obrovské sumy za jednoduché úkoly nebo tvrdí, že vás miluje, ačkoliv jste jej nikdy neviděl(a), půjde nejspíš také o podvod.
  3. Když už takový e-mail nedopatřením nebo ze zvědavosti otevřete, neodpovídejte na něj.
  4. A hlavně neklikejte na žádné odkazy ve zprávě! Riskujete stažení škodlivého softwaru, který může krást citlivá data z vašeho počítače.
  5. I důvěryhodně vypadající e-mail nemusí být pravý. Podvodný e-mail se často prozradí špatnou češtinou. Avšak i bezchybný e-mail informující o velké výhře nebo nutnosti převodu peněz je více než podezřelý.
  6. Podvodný e-mail označte jako spam a přesuňte do spam koše.

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář