Trojský kůň Gozi útočí na bankovní účty uživatelů Windows 10

Windows 10, nejnovější operační systém od Microsoftu, je na trhu již několik měsíců a u uživatelů se těší mnohem větší obliby než předchozí verze označená jako Windows 8. Jeho zastoupení tak mezi uživateli rychle roste. Uvědomují si to však také internetový zločinci, kteří na tento operační systém útočí svými počítačovými viry. Dnes bude řeč o trojském koni Gozi.

Trojský kůň Gozi je bezpečnostním expertům již dobře znám. Poprvé se totiž na scéně objevil již v roce 2007, tedy před devíti lety. Od té doby jej ale útočníci stále vyvíjejí a nasazují v různě upravených a aktualizovaných verzích znovu a znovu. Poslední verze je právě speciálně upravena pro operační systém Windows 10.

Hackeři nalezli slabinu v internetovém prohlížeči Edge. Pokud se uživatel s napadeným počítačem přihlásí prostřednictvím prohlížeče Edge do svého internetového bankovnictví, pošle tím své přístupové údaje také přímo útočníkům. Ty pak mohou tyto citlivá data velice rychle a snadno zneužít.

Zmíněné riziko zneužití přihlašovacích údajů je závažnější o fakt, že Edge je ve Windows 10 nastaven jako defaultní prohlížeč. Prevencí tak může být používání alternativního webového prohlížeče, například Chrome nebo Firefox. Účinnou ochranou však zůstává jedině obezřetné chování a aktualizovaný antivirový program.

Napsat komentář