Počítačový červ

Definice

Počítačový červ je zvláštním typem počítačového viru. Šíří se v podobě infikovaných souborů nebo paketů počítačové sítě. Úspěšně infikovaný systém červ využije k odeslání své kopie na další systémy v síti Internet a velmi rychle se tak rozšiřuje. Dominový efekt může mít za následek až zahlcení počítačové sítě. Někteří červi mohou být takzvaně polymorfní (každý jeho „potomek“ se odlišuje od svého „rodiče“). Červi se narozdíl od virů mohou šířit sami.

Podstata šíření červů – stejně jako klasických virů – je zneužívání konkrétních bezpečnostních děr operačního systému či softwaru. Úspěšnost je závislá na rozšíření konkrétního programového vybavení.

Nejčastější jsou e-mailové červy. Šíří se jako soubory v přílohách elektronické pošty a napadají adresy, ktreré naleznou v adresáři napadeného počítače. Červi používají chyby programů pro čtení pošty, sociální inženýrství nebo kombinaci obojího ke spuštění infikovaného programu, který je v příloze e-mailu. Ostatní červy využívají chyby v serverových programech a šíří se zcela automaticky.

Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál z článku „Počítačový červ“ na Wikipedii.

Zpět na rejstřík pojmů.